Bludy, nepřesnosti a nesmysly v souvislosti s živnostníky a EET

Vydělávejte peníze psaním nebo prodejem článků.

  1. Zaregistrujte se na Copywriting.cz.
  2. Odpovídejte na poptávky.
  3. Pokud vás inzerent vybere, sepište článek.
  4. Po odsouhlasení článku dostanete zaplaceno.

Vydělávejte psaním článků »

Jak už asi víte, byla 10. 2. 2016 schválena Elektronická evidence tržeb (EET).

Celý sněmovní tisk, který s navrhovaným zákonem souvisí, si můžete stáhnout na tomto odkazu: Návrh Zákona o evidenci tržeb.

O samotném návrhu a principu fungování elektronické evidence tržeb už toho bylo napsáno mnoho, a určitě se ještě mnoho napíše.

Co mě ale zklamalo, jak už to tak bývá u každé změny spojované se živnostníky, jsou nesmysly a lži, které se šíří především po internetových diskusích.

Zkusím zmínit tři nesmysly, které nacházím při každé takové příležitosti.

BLUD: Kdo nevydá účtenku, tak neplatí daně a okrádá stát!

Setkávám se s takovým názorem poměrně často: “Kdo nevydá účtenku, tak automaticky z takové platby neodvádí daně.”

Pokud jste OSVČ, určitě sami dobře víte, že prodejní doklad musíte vydat v případě, že si ho vyžádá zákazník, v ostatních případech je to na rozhodnutí prodejce.

Konkrétně to nařizuje § 31 odst. 14 zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon.

Kdy musí podnikatel vydat účtenku?
§ 31 Povinnosti podnikatele(14) Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Samozřejmě neplatí automaticky hypotéza, že kdo nevydá prodejní doklad, nepřiznává tržby a neplatí z nich daně.

Sám se setkávám s tím, že prakticky 100 % zákazníků ode mě prodejní doklad nevyžaduje, a když jsem ho ze začátku podnikání sám aktivně nabízel, tak jej spíše odmítali a rovnou mi říkali, že se s vypisováním nemám zdržovat a že doklad nepotřebují.

Doklady pak vypisuji až doma, dokládám je k daňové evidenci a za ty roky už jich mám nashromážděných možná několik tisíc.

Pokud tedy někdo kategoricky tvrdí, že nevydání účtenky v každém případě znamená zatajování tržeb a neplacení daní, pak se mýlí.

NEPŘESNOST: Náklady na pořízení systému si živnostníci odečtou z daní a nebude je to nic stát!

Zatím je mi známo, že se uvažuje v souvislosti s pořizovacími náklady na EET s jednorázovou slevou na dani ve výši 5 000 Kč.

To s sebou nese ovšem jedno úskalí. Živnostník ušetří danou částku (nebo alespoň část z ní) pouze v případě, že má tak vysoký daňový základ, ze kterého mu vyjde po vypočtení daně z příjmů (15 % z daňového základu) a po odečtení daňových zvýhodnění (např. na poplatníka, na manželku, na dítě a další) od ní, kladné číslo.

Příklad, kdy se ho to týkat nebude: Živnostník má rozdíl příjmů a výdajů (daňový základ) 155 000 Kč. 15 % ze 155 000 Kč je 23 250 Kč, ale sleva na poplatníka je 24 840 Kč, takže v uvedeném případě živnostník neplatí daň a nebude si moct paušální částku 5 000 Kč od čeho odečíst. Jinými slovy, ti, kteří mají nízké zisky, zaplatí náklady na pořízení EET v plné výši, naopak ti, co mají zisky vysoké, si náklady odečtou v plné výši.

V každém případě si na zvýšené náklady bude muset tak či tak vydělat, a místo využití peněz na smysluplnější věci je bude muset vynaložit na pořízení EET.

NESMYSL: Soused je živnostník, má prý příjmy 150 tisíc ročně, ale má dvě auta, jezdí na dovolenou, má nový dům a přitom neplatí žádné daně!

Tenhle příběh se objevuje také poměrně často, snaží se přiživovat lidskou vlastnost – závist.

Opravdu si ale myslíte, že ten soused bude vykládat někomu, kdo se o něm takhle závistivě vyjadřuje, výši svých příjmů, nebo že mu přinese na konci března vytištěné daňové přiznání? Takové údaje se nesdělují často ani v rámci rodiny, natož cizímu člověku…

Četli nebo viděli jste v poslední době také nějaký podobný nesmysl v souvislosti s EET a živnostníky? Napište mi jej do komentářů.

Vydělávejte peníze psaním nebo prodejem článků.

  1. Zaregistrujte se na Copywriting.cz.
  2. Odpovídejte na poptávky.
  3. Pokud vás inzerent vybere, sepište článek.
  4. Po odsouhlasení článku dostanete zaplaceno.

Vydělávejte psaním článků »



Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *