Vydělávám si psaním článků | Příběhy živnostníků

Jak se stát copywriterem? Tentokrát mi napsala paní Martina, která se živí psaním článků pro internetové magazíny. V článku se mimo jiné dozvíte, kolik si lze psaním vydělat. Možná budete překvapeni.

Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh, jak jsem začala podnikat, ačkoliv jsem to nikdy předtím neplánovala. Někdy člověku pomůže obyčejná náhoda, která mu umožní dělat to, co ho baví. Přesně tak to bylo v mém případě.

Pokusím se shrnout nejdůležitější momenty a také poukázat na to, že každý člověk může podnikat a dělat to, co ho baví. Důležité je odhodlání, překonat těžké začátky a vydržet.

Pár informací o mně

Jmenuji se Martina, je mi 33 let a žiju v Praze. Jsem maminkou téměř pětiletého syna. Díky němu jsem vlastně začala podnikat, protože jsem se na mateřské trochu „nudila“. Zkrátka, když syn oslavil první narozeniny, říkala jsem si, že by se hodil drobný přivýdělek. Zcela náhodou jsem narazila na společnost, která hledá začínající copywritery. K psaní jsem měla vždycky blízko a tak jsem to zkusila.

Než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, pracovala jsem v ČSOB Leasingové společnosti a připravovala smlouvy klientům. V této firmě jsem byla zaměstnaná dlouhých sedm let a prakticky mi tam nic nechybělo. Skvělý kolektiv, práce docela dobře placená a pracovní doba pružná. Jenže také časté přesčasy, služby do pěti nebo do šesti do večera (kvůli klientům), a dnes s odstupem času si více uvědomuji, že mě ta práce vlastně nebavila. Bohužel většina lidí dělá to, co je příliš nebaví. Najít obor nebo činnost, která nás bude naplňovat, a zároveň se tím uživíme, to není vůbec jednoduché.

Neměla jsem pořádnou představu o tom, co by mě vlastně bavilo. Studovala jsem cestovní ruch, protože tento obor byl neuvěřitelně pestrý a zajímavý. Jenže práce v cestovní kanceláři za přepážkou už mi tak skvělá nepřipadala a nakonec jsem skončila v úplně jiném odvětví. Důležité bylo, že mam práci a uživím se. Na druhou stranu ve 23 letech má člověk zcela jiné priority, než o deset let později.

Jak to všechno začalo

Jak jsem psala výše, k psaní článků – copywritingu, kterému se nyní věnuji naplno, jsem se dostala náhodou. Hledala jsem přivýdělek, narazila na spoustu podvodných či pochybných inzerátů a také na jeden, který mi doslova změnil život. Šlo o psaní článků pro jednu společnost, která nechtěla žádné profesionály, ale spíše kreativní lidi, kteří se rádi něčemu přiučí, ideálně studenti nebo maminky na MD. Tak jsem to zkusila.

Přivýdělek to byl hodně špatný, zpočátku jsem si vydělala maximálně 1000 Kč měsíčně, ale začalo mě to moc bavit. Psala jsem články o mateřství, různé smyšlené příběhy, dále pak o cestování a postupně jsem přešla k PR článku dle klíčových slov. Mé články čtenáře zaujaly, společnost mi poskytla školení a mnoho cenných informací, díky kterým jsem se mohla posunout dál.

Trvalo to zhruba rok, kdy jsem psala jen po večerech, absolvovala školení po skypu a získávala reference. Výdělek nebyl velký, ale takové příjemné kapesné k rodičovské to bylo. Poté jsem se zaregistrovala na stránky pro copywritery, konkrétně www.copywriting.cz, www.copywriteri.cz, kde jsem si za pomoci jednoho kolegy vytvořila profil a vložila ukázky svých prací. Byla jsem překvapená, že se mi klienti začali ozývat sami.

Když bylo synovi 2,5 roku, začal chodit na tři dopoledne v týdnu do jeslí a já se mohla této práci věnovat více. Protože jsem byla stále na mateřské, pracovala jsem jen na dohody o provedení práce. Vyhovovalo mi, že mohu psát z domova, stačil mi k tomu pouze počítač a připojení k internetu. S klienty jsem komunikovala emailem nebo po skypu. Postupně jsem psala články nejen pro e-shopy, ale také online magazíny na různá témata, o kterých jsem si vždy našla maximum informací. Tahle práce mne doslova pohltila, akorát jsem trochu bojovala s časem, když byl syn doma, protože on byl stále pro mě priorita a práci jsem odsouvala na druhou kolej.

Musím říci, že mi to neskutečně zvedlo sebevědomí. Mateřská dovolená je krásné období, ale také náročné v tom, že se člověk dostane do stereotypu a úplně vypadne z pracovního procesu. Byla jsem moc ráda za tu možnost alespoň částečně pracovat a rozvíjet se.

Živnost, která mne baví

Rodičovský příspěvek jsem pobírala tři roky. Poté jsem se musela rozhodnout, zda se vrátím do původního zaměstnání (ČSOB Leasingu), začnu podnikat nebo si rodičovskou prodloužím a vyzkouším si podnikání „nanečisto“. Tuto možnost považuji za obrovskou výhodu. V práci mi vyšli vstříc s tím, že mi podrží místo o rok déle. Živnostenský list jsem si tedy nezařizovala, ještě rok jsem pracovala na dohody o provedení práce. Pracovala jsem tedy již naplno, protože syn byl ve školce a stále jsem měla „zadní vrátka“ v původním zaměstnání.

Přijala jsem zakázek tolik, aby mi to pokrylo prakticky běžnou pracovní dobu, pracovala jsem z domova, což ostatně dělám dodnes. Manžel mi udělal takovou malou kancelář

Zjistila jsem, že psaním se dá skvěle uživit, mohu dělat práci, která mne baví, přizpůsobit si ji časově svým možnostem i synovi, nestresovat se tím, že mam nemocné dítě a neustále musím řešit paragraf a absence v práci.

Na začátku loňského roku jsem dala výpověď v původním zaměstnání, zařídila si živnostenský list a pracuji tedy jako OSVČ – obor copywriting.

Vyřízení živnostenského oprávnění nebylo nijak komplikované, naštěstí mám mamku, která pracuje jako účetní, takže mi se vším poradila. Zakoupila jsem si licenci na účetní program Pohoda, který je neuvěřitelně snadný, vystavování faktur je tak velmi rychlé. Ke svému podnikání potřebuji pouze počítač a internet. Koupila jsem si tedy kvalitní monitor, kancelářský stůl a židli, a také tiskárnu. Na konci měsíce vystavím svým klientům fakturu a oni mi ji do dvou týdnů proplatí. To je celé.

A kolik si člověk může psaním měsíčně vydělat? Je to asi různé, nemam vzdělání žurnalisty ani žádné certifikáty, takže si říkám průměrně cenu za článek kolem 200 až 300 Kč. Měsíčně si vydělám přibližně 26 000 Kč, z toho 4 000 Kč jsou odvody sociální a zdravotní pojištění. S těmito financemi jsem absolutně spokojená, manžel vydělává také a navíc jsem pánem svého času i práce.

Ukázky mých prací najdete zde:

http://www.ukaz-clanek.cz/ukazky-copywriteru/martina-richterova/

Pracuji pro tyto online magazíny a e-shopy:

www.brumla.cz, www.vivantis.cz, www.promaminky.cz, www.forliving.cz, www.afrodit.cz,www.bibloo.cz, www.superkauf.cz, www.zoot.cz a další.

Zároveň pravidelně přijímám zakázky na portálu Copywriting.cz.

Jaké zkušenosti ze začátků svého podnikání máte vy? Daří se vám, nebo to není až tak růžové? Pokud chcete, napište mi do komentáře. Nebo můžete napsat celý článek, který zde zveřejním, stačí mě kontaktovat a domluvíme se na podrobnostech.


1 názor na “Vydělávám si psaním článků | Příběhy živnostníků”

  1. Pěkný příběh. Já doufám, že takto přesvědčím mou manželku na mateřské, aby se vrhla do podnikání v onlinu. Držím palce, ať se Vám daří a možná že si Vás někdy najmu na copiwriteru, který taky použivám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru