Časté chyby 5: Neplátce DPH uvede nesprávné údaje na prodejních dokladech a může se stát omylem plátcem DPH

Baví vás psaní? Vydělávejte peníze psaním nebo prodejem článků.

Zaregistrujte se na Copywriting.cz a můžete hned odpovídat na poptávky.

  • Pište články, dělejte korektury nebo překlady článků.
  • Nastavte si vlastní cenu za 1NS textu.
  • Prodávejte své hotové texty z šuplíku.
  • Máte vlastní magazín? Nabídněte i umístění článků.
  • Můžete se registrovat, i když nejste OSVČ.
  • Částky za psaní nebo prodej článků si můžete převést na váš bankovní účet.

Vydělávejte psaním článků »

Existuje několik důvodů, kvůli kterým se podnikatel musí ze zákona povinně stát plátcem daně z přidané hodnoty (DPH) Může jít o případ, kdy obrat překročí 1 mil. Kč za 12 nebo méně posledních nebo pokračujeme v podnikání po zemřelém, který byl plátcem DPH a další důvody.

Plátcem DPH se také můžeme stát dobrovolně, což je výhodné, pokud mezi našimi zákazníky jsou ve větší míře rovněž plátci DPH.

Ovšem existuje i případ, na který bych chtěl upozornit v tomto článku, kdy se plátcem DPH staneme nedopatřením.

Problém, který zmíním, není úplně ojedinělý, jak je zřejmé z mnoha diskusních fór, kde se na něj ptá spousta lidí.

O co se tedy jedná? Nejprve uvedu citaci ze zákona, po které to bude více zřejmé.

Co říká zákon?
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 108 Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň

(1) Přiznat daň jsou povinni

i) osoba, která vystaví doklad, na kterém uvede daň.

 

Jak tedy vidíte, povinnost přiznat nebo zaplatit DPH mají i osoby, které vystaví jinému subjektu (je jedno, jestli plátci či neplátci DPH) doklad, na kterém uvedou vyčíslenou daň z přidané hodnoty.

Jak se tedy jako neplátce DPH podobnému případu vyvarovat a nestát se omylem plátcem DPH?

  • NEuvádět na prodejních dokladech vyčíslenou DPH, neplátce DPH s žádnou DPH nepočítá a  uvádí vždy jen jednu částku za zboží či služby, v žádném případě nesmí tuto částku rozepisovat na základ daně a vlastní DPH,
  • na prodejním dokladu by NEměl uvádět termín “datum zdanitelného plnění”,
  • na prodejním dokladu by NEměl být uveden název “daňový doklad”, pokud je na dokladu vytištěn takový název, tak jej raději přeškrtnout nebo zabělit korekčním rollerem,
  • raději na prodejní doklady NEuvádět své DIČ, může to u někoho vyvolat dojem, že jsme plátci DPH, i když uvedení DIČ z nás rozhodně plátce DPH neudělá,
  • můžeme na doklad uvést větu typu “Nejsem plátce DPH”.
Vydělávejte peníze psaním nebo prodejem článků.

  1. Zaregistrujte se na Copywriting.cz.
  2. Odpovídejte na poptávky.
  3. Pokud vás inzerent vybere, sepište článek.
  4. Po odsouhlasení článku dostanete zaplaceno.

Vydělávejte psaním článků »



Mohlo by se vám líbit...

komentáře 2

  1. Robin napsal:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jako firma(neplátce dph) vydávám prodejní doklady a nějakým nedopatřením se najednou začala zobrazovat sazba 21% dph. Tyto doklady se už dostaly do rukou koncového zákazníka. Mohl by z toho být nějaký větší problém? Buˇjestli bych měl problém já s živnosťákem, a nebo oni skrz účetnicví… Díky

    • ZBLOg.CZ napsal:

      Dobrý den,
      určitě bych to nenechával jen tak, pro více informací se obraťte na daňového poradce.

      Jak je uvedeno v citovaném paragrafu v článku, tak i uvedením DPH na dokladu už se stáváte plátcem DPH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *